Elszabadult Deutsch Tamás Facebook-oldala: már szinte mindenre csak annyit mond, hogy „Ennyi”

Az elmúlt napokban egészen sajátos műfaj kezdett kibontakozni Deutsch Tamás közösségi oldalán. A Fidesz alapító tagja és európai parlamenti képviselője láthatóan ráérzett egy rendkívül egyszerű receptre: végy egy aktuális eseményt, keress benne valamilyen politikai párhuzamot, majd az egészet zárd le egyetlen szóval: „Ennyi.”

Legyen szó napfogyatkozásról, magyar futballról vagy éppen közéleti szereplőkről, Deutsch bejegyzéseiben szinte minden út a politikához vezet. Az eredmény néha annyira abszurd, hogy első olvasásra nehéz eldönteni: politikai üzenetet, szándékos trollkodást vagy egyszerűen egy új kommunikációs stílust látunk.

Az biztos, hogy működik: a bejegyzések komoly figyelmet kapnak, és Deutsch Tamás neve ismét rendszeresen felbukkan a közösségi médiában és a sajtóban.

Még a napfogyatkozásból is politikai üzenet lett

A legjobb példa erre az augusztusi napfogyatkozás. Miközben rengetegen az eget figyelték, Deutsch Tamás egészen más összefüggést fedezett fel az égi jelenségben.

A politikus arra emlékeztetett, hogy az első Orbán-kormány idején teljes napfogyatkozást lehetett látni, míg az első Tisza-kormány idején csak részlegeset. A végkövetkeztetés természetesen az volt, hogy ezt sem sikerült „rendesen” megcsinálni.

És természetesen érkezett a már-már védjeggyé váló lezárás:

„Ennyi.”

A bejegyzést más lapok is felkapták, és többen egyértelmű trollkodásként, illetve iróniaként értelmezték.

A történet azért érdekes, mert jól mutatja, milyen irányba változott Deutsch közösségi médiás kommunikációja. Hosszú politikai magyarázatok helyett rövid, könnyen megjegyezhető és gyakran szándékosan meghökkentő mondatokkal próbál reakciót kiváltani.

És úgy tűnik, sikerül is.

A futball sem úszhatta meg Magyar Péter nélkül

A politika természetesen a labdarúgást is utolérte Deutsch oldalán.

A Debrecen–Nyíregyháza mérkőzés után Bódog Tamás vezetőedző játékvezetővel kapcsolatos konfliktusa és az azt követő eltiltás szolgáltatta az apropót egy újabb bejegyzéshez.

Deutsch ezúttal Bódog viselkedését Magyar Péter parlamenti szereplésével állította párhuzamba, lényegében azt kérdezve: ha a futballedző négy mérkőzésre szóló büntetést kapott, akkor mi járna Magyar Péternek?

Majd jött a megszokott pont a mondat végén:

„Ennyi.”

Az összehasonlítás politikailag természetesen erősen szubjektív, kommunikációs szempontból azonban pontosan illeszkedik Deutsch új Facebook-formulájába. Nem részletes érvelést kapunk, hanem néhány mondatos, könnyen továbbadható állítást, amelynek elsődleges célja láthatóan a reakció kiváltása.

Az „Ennyi” lassan önálló márkanévvé válik

A módszer egyszerűsége ellenére nehéz nem észrevenni, hogy Deutsch gyakorlatilag saját közösségi médiás karaktert épít.

Az „Ennyi” nem egyszerűen mondatzárásként jelenik meg újra és újra. Egyfajta kommunikációs aláírássá vált: azt sugallja, hogy a politikus részéről a kérdés eldőlt, nincs szükség további magyarázatra.

Ez azért is érdekes, mert nem egy újonnan felbukkant politikusról beszélünk. Deutsch Tamás 1988-ban a Fidesz alapítói között volt, 1990 és 2009 között országgyűlési képviselőként dolgozott, 1999 és 2002 között ifjúsági és sportminiszter volt, és hosszú ideje az Európai Parlament tagja. Az EP hivatalos adatlapja jelenleg a Patrióták Európáért képviselőcsoport elnökségi tagjaként tünteti fel.

Vagyis egy több évtizedes politikai pályafutással rendelkező közszereplő kommunikál időnként olyan stílusban, amely sokkal inkább emlékeztet egy mémoldal vagy egy kommentelő Facebook-fiókjára, mint a hagyományos politikusi megszólalásokra.

Valószínűleg éppen ez a cél.

Trollkodás vagy tudatos kommunikációs stratégia?

Első látásra könnyű lenne egyszerűen furcsának nevezni a bejegyzéseket. Más szemszögből azonban Deutsch módszere kifejezetten alkalmazkodik a mai közösségi médiához.

A hosszú politikai fejtegetéseket kevesebben olvassák végig. Egy rövid, provokatív mondat viszont könnyen képernyőfotózható, megosztható és kommentelhető. Ráadásul nem feltétlenül kell egyetérteni vele ahhoz, hogy terjedjen.

Sőt.

A felháborodás, a nevetés és az értetlenkedés ugyanúgy aktivitást generálhat, mint a támogatás.

Így könnyen lehet, hogy Deutsch Tamás nem „elszabadult” a Facebookon, hanem éppen ellenkezőleg: nagyon is tudatosan próbál olyan politikai tartalmakat készíteni, amelyek kilógnak a hagyományos pártkommunikációból.

Már az sem mindig világos, mikor beszél komolyan

Éppen ez a stratégia egyik érdekes következménye.

Ha egy politikus rendszeresen összemossa az iróniát, a politikai támadást, a szóviccet és a trollkodást, egy idő után az olvasó számára nehézzé válik eldönteni, melyik bejegyzést kell szó szerint venni.

A napfogyatkozás Tisza-kormányhoz kapcsolása nyilvánvalóan nem komoly szakpolitikai állítás. Inkább politikai poénként vagy provokációként értelmezhető. A sorozat többi darabja azonban már valódi politikai véleményt is tartalmaz.

Deutsch így tulajdonképpen egy olyan kommunikációs határterületre érkezett, ahol a mém és a politikai üzenet egyre kevésbé választható szét.

A közösségi média politikai csatatérré vált

A háttérben egy ennél nagyobb változás is látható. A politikai kommunikáció súlypontja egyre inkább a közösségi platformokra helyeződik át, ahol már nem feltétlenül a legrészletesebb érvelés győz.

A figyelemért folyó versenyben sokszor az kerül előnybe, aki néhány másodperc alatt képes reakciót kiváltani.

Deutsch Tamás új Facebook-stílusa ebből a szempontból akár kísérletként is értelmezhető: hogyan lehet egy politikai üzenetet annyira leegyszerűsíteni, hogy abból gyakorlatilag mém legyen?

A jelek szerint a válaszhoz néha elegendő egy aktuális esemény, egy politikai ellenfél és egyetlen szó.

Ennyi.

Indexkép: wikipedia